J.K. Rowlingot a világon szinte mindenki ismeri. Az első ami eszünkbe jut róla természetesen a Harry Potter történetek.
Méltán lett írónőnk világhírű ezekkel a fantasztikus történetekkel, de én most arra lettem kíváncsi, hogy mi rejlik Rowlingban a Harry Potteren „túl”. Így lássuk két könyvét, melyeket a Harry Potter után írt.
J.K. Rowling – Bogárd Bárd meséi
Egy könnyű olvasmánnyal kezdtem bele Rowling megismerésének, mégpedig egy mesekönyvvel. Amit már az előszóból megtudjuk, nem annyira rugaszkodhatunk még el HP világától, hiszen a könyvet Hermione Granger fordította rúna írásból, valamint Dumbledore véleményét olvashatjuk az egyes mesék után. Ez a kis, mindössze 120 oldalas könyv 5 mesét ír le, mindegyik persze más- más tanulságot hordoz magában.
Őszintén szólva nagyon jól esett olvasni ezeket a pár oldalas kis meséket, mert az én pici lányom még nincs abban a korban, hogy ilyen hosszúságú mesék még őt lekössék, a saját olvasmányaim messze állnak a mesétől, így élvezetes volt kicsit visszacsöppenni a „népmesék” világába. Azért írom, hogy népmesék, mert ezekben a varázsló mesékben ugyan úgy mint a mi általunk ismert mesékben megjelenik a jó, a rossz, a nagylelkűség, a türelem és a szeretet csak éppen sokkal több varázslattal, de a tanulságok itt is azok, mint a mugli világban.
A könyv borítója is nagyon szép, illetve az egyes történetekhez, az író által rajzolt képek is figyelemre méltóak.
Az egyetlen negatívum amit megemlítenék a könyvet tekintve, hogy az író magyarázatai a lap alján, majdnem olyan hosszúra sikerültek mint maga a mese,(amik mellesleg sok érdekes információval szolgálnak) de így azok kicsit kizökkentettek olvasás közben a történetből, de Dumbledore professzor jegyzetei kárpótolnak a mese végén, és még meg is nevettetik az olvasót.
Szerintem olyan gyerekek kezébe való a könyv, akik már a HP történetekre is megértek, így nem riasztja el őket a néhol morbid történet, de így anyukaként is jó volt olvasni.
Ui: Rowling ennek a könyvének eladásával nagyban hozzájárul a többek között általa alapított Children’s High Level Group támogatásához, melynek célja, Európa szerte több millió nevelőintézetben élő gyermek támogatása.
A következő Rowling könyv már egy felnőtteknek íródott történet volt, az Átmeneti üresedés.
Hol is kezdjem ezzel a könyvvel…
Ez JKR. első felnőtteknek szánt könyve, így azt már előre leszögezhetem, hogy ennek semmi köze a Harry Potterhez. De nekem nem tetszett. Ebben biztos vagyok. Átszenvedtem magam rajta, de annyira cselekmény mentes, és számomra vontatott volt, hogy nagyon nehezen ment az olvasása. Az alap történet, hogy egyidilli angliai kisvárosban meghal egy önkormányzati képviselő-Barry Fairbrother- mellyel létre jön egy üres pozíció. Ez teljes mértékben felforgatja a városka életét. Az eddig lappangó, de már évek óta fennálló problémák, emberi viszonyok nagy fordulatot vesznek az új pozíció megüresedése révén. Elég sok szereplő van a könyvben, mégis számomra kicsit unalmas volt olvasni. Lehet, hogy nem jó életszakaszban olvastam el ezt a könyvet és azért nem tetszett, vagy maga a műfaja nem volt számomra most befogadható, de ez van.
Nagyon nem is részletezném, mert tudom, hogy sokaknak nagyon tetszett ez a Rowling könyv is. Lehet pár év múlva újra próbálkozom vele, és akkor más benyomást fog kelteni bennem.